Když ceny rostou,
je důležité mít se
o koho opřít

Snažíme se, aby v energetické krizi nikdo nezůstal sám. Proto jsme pro vás připravili užitečné rady a informace, které vám pomohou lépe zvládat nárůst cen energií.

energy

Kolotoč cen energií se roztočil na jaře roku 2021, kvůli stoupající ceně emisních povolenek. Během podzimu cena obou komodit vzrostla až o 300 % a někteří dodavatelé začali kolabovat.

Konflikt na Ukrajině, nervozita na trhu a hledání nových zdrojů energií, to všechno jsou důvody, proč letos cena elektřiny i plynu vystřelila tak vysoko. Elektřina dokonce atakovala hranici 1000 eur za MWh.

CZ elektřina 2024

Cal-24

Cena 0 EUR/MWh

-100%

Plyn 2024

Cal 24

Cena 50.22 EUR/MWh

-0.86%

Našim zákazníkům pomáháme šetřit slevou
na výrobky Samsung

Poskytujeme našim zákazníkům rady, jak mohou snížit spotřebu energie, aktualizujeme kalkulačky s výpočtem úspory při výměně starého spotřebiče za nový, úspornější. A nyní ušetří i při samotném nákupu spotřebičů.

Co dělat dál?

Doba je složitá, ale panika určitě není na místě.
Co můžete vy konkrétně udělat, aby rostoucí ceny energií zatížily váš rozpočet co nejméně?

money

Zafixujte si cenu na přiměřenou dobu

Situace se stále vyvíjí a co bylo včera, dnes už nemusí platit. Pokud si chcete cenu energií zafixovat, doporučujeme vám to na 1 rok. Při poklesu cen nezůstanete na těch vysokých zbytečně dlouho. Kde si můžete energie zafixovat na 1 rok snadno online?

TŘEBA U NÁS
money

Zkontrolujte si nastavení záloh

Správný dodavatel zkontroluje vaše zálohy sám od sebe. Pokud si tím nejste jistí, nebojte se svého dodavatele zeptat. Dobře nastavené měsíční zálohy jsou jedním z opatření proti nepříjemnému překvapení ve vyúčtování. 

money

Čerpejte podporu od státu

Dvě hlavní formy pomoci jsou Úsporný tarif a Příspěvek na bydlení. Tu první dostanete automaticky a nemusíte dělat vůbec nic. O druhou formu podpory si naopak musíte zažádat. Jaký formulář použít a kolik vám která pomoc přinese? Všechno jsme pro vás sepsali.

ZJISTIT VÍCE
money

Zkuste snížit svou spotřebu

Připravili jsme pro vás několik úsporných opatření, díky kterým můžete snížit svou spotřebu energií. Rozhodnutí, zda se vám konkrétní opatření vyplatí, je jen na vás. Mrkněte na naše užitečné rady a spočítejte si případnou úsporu přímo pro sebe.

ZJISTIT VÍCE

Ušetřete až tisíce korun ročně

Nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujete. Ale není potřeba chodit po tmě a sprchovat se jednou týdně.

Můžete provést okamžitě

Stojí trochu úsilí

O něco náročnější změny

Získejte 10% slevu do DATARTu

Některá úsporná opatření vyžadují počáteční investici. Aby nebyla tak vysoká a vrátila se vám ještě rychleji, domluvili jsme vám 10% slevu v DATARTu. Vyměňte například svou starou pračku nebo sušičku a snižte spotřebu i náklady.

Sleva se vztahuje na následující produkty:

Baterie

Pračky
a sušičky

LED
žárovky

Powerbanky

Termostaty

Chci slevu
Kód pro uplatnění slevy:

Akce trvá od 1. 6. do 31. 12. 2022
Další informace najdete
zde.

Co vás ještě zajímá?

Projděte si nejčastější dotazy našich zákazníků.

 • Co mám dělat, když nemohu hradit tak vysoké náklady

  V takovém případě vám může pomoci stát, který připravil několik forem podpory pro domácnosti, které můžou mít potíže s placením vyšších nákladů za energie.  Jednou z možností je i příspěvek na bydlení. Další možnosti najdete v našem přehledu.

   

 • Jak získám potvrzení o uhrazených nákladech za energie?

  Potvrzení o uhrazených nákladech na bydlení, jejichž součástí jsou energie, vám na požádání vystaví váš dodavatel energií. Pokud jste zákazník Centropolu,  kontaktujte naši zákaznickou linku.

 • Jak zjistím, kdy mám vysoký a kdy nízký tarif?

  Konkrétní časy spínání HDO se liší – a to nejen pro jednotlivé distributory elektřiny, ale nemusí se shodovat ani v jedné ulici. Pokud vám soused sdělí časy spínání HDO pro jeho domácnost, neznamená to, že budete mít stejné. Dokonce se mohou měnit i ze dne na den. Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat.

  Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny.

   

 • Na jakou distribuční sazbu mám nárok?

  Vždy záleží na tom, jaké spotřebiče doma používáte, zda elektřinou jen svítíte a vaříte, ohříváte vodu nebo topíte. Další informace o distribučních sazbách najdete zde.

 • Co říká energetický štítek na spotřebičích?

  Energetický štítek stručně, jasně a přehledně charakterizuje spotřebič z hlediska jeho energetické náročnosti. Značení složené z řady písmen, symbolů a piktogramů je mezinárodně srozumitelné a umožňuje spotřebitelům jednotlivé produkty snadno vzájemně porovnávat, aby si mohli vybrat a koupit ten nejúspornější. Energetické štítky se používají více než čtvrt století a původně zavedené kategorie přestaly postupně vyhovovat moderním výrobkům. K písmenům proto začala přibývat znaménka +, někdy i procenta a celý systém byl příliš komplikovaný. Navíc prakticky všechny produkty na trhu spadaly do třídy A s různým počtem znamének + a ostatní kategorie zůstávaly prázdné. Více informací zde

Nechte si posílat užitečné informace

Právě jsme vydali nový časopis Céčko, který je plný užitečných rad a tipů na úspory. Přidali jsme tam i informace o vládní pomoci, zastropování cen a příspěvku na bydlení.

Nové užitečné informace ohledně úsporných opatření vám budeme rádi zasílat rovnou do vaší e-mailové schránky.

Chcete poslat vytištěný časopis zdarma? Stačí, když nám vyplníte své jméno s adresou a my vám ho pošleme až domů.